"Ludowa historia Polski" Adam Leszczyński.

Czy Was nigdy nie zastanawiało jak ludzie żyli w innych czasach? Doszło to do mnie w czasie obecnych protestów i covid. Że będą się uczyć o tym za kilkanaście lat i to będzie na stronach podręcznika. Zawsze podczas lekcji historii byłam bardzo ciekawa tej części, która odnosiła się do zwykłych ludzi i tego jak sobie radzili. 



Moim pierwszym wrażeniem było to, że mamy do czynienia z porządną encyklopedią. Nawet swoim rozmiarem to przypomina. Gdybym musiała opisać ją jednym zdaniem to na pewno było by to, że podejście do historii z punktu widzenia tej najniższej warstwy społeczeństwa polskiego, która zarazem jest bezustannie najgorzej traktowana. 

Mniej więcej było na lekcjach historii czy gdziekolwiek indziej pokazywane przeważnie kolorowe życie polityków, królów, ważnych osobistości. O tym wiemy bardzo dużo, ale ta książka pokazuje jak naprawdę to wyglądało. Nie mamy tutaj zbytnio kolorowych opisów, po prostu pokazane codzienne życie takim jakim ono było. Niewątpliwie to bardzo ważna pozycja w literaturze nauk historii i całkowicie może zmienić postrzeganie naszej historii. Ważny jest tutaj zakres historyczny, bowiem jest to od powstania państwa polskiego do 1989 roku. 

Autor zmierza się z wieloma kontrowersyjnymi opiniami, które nie są dosyć wygodne dla niektórych historyków. Przede wszystkim z mechanizmem wyzysku w Polsce, który jest znany od zarania dziejów. Tak samo panowania oraz oporu, z czego o  tym ostatnim można było się trochę dowiedzieć na lekcjach historii (przede wszystkim liczne powstania, protesty, strajki i bunty).


To bardzo obszerna książka, ma wielkie gabaryty, ale nie waży za dużo. Ma prawie 670 stron, a w tym siedem rozdziałów, ale też zakończenie, esej o metodzie, przypisy, bibliografię i indeks osób. Nie znajdziemy w środku żadnych zdjęć, ani obrazków. Język, jak na pozycję dla mnie naukową, jest przystępny i łatwy do czytania. 



Z przyjemnością tą książkę polecę osobom zainteresowanym historią Polski. A zwłaszcza tak jak ja - dociekliwi o historii z innej strony. 

No comments:

Post a Comment

Copyright © hope&faaith , Blogger